Biskupin 2012 (W „Polsce Piastów”)

W "Polsce Piastów"

20 września 2012 r. uczniowie klas Va i Vb wyjechali na „żywą lekcję historii" do Biskupina. „Polska Piastów”- to motto XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie.
Uczestnictwo w tegorocznym festynie dostarczyło uczestnikom wielu niezaponmianych wrażeń z podróży do piastowskich źródeł naszej historii, związanych ze wspaniałymi i dramatycznymi losami pierwszej dynastii polskich władców. Dzieci obejrzały inscenizację słowno - muzyczną dotyczącą dynastii piastowskiej, połączonej z walkami wojów. Podczas przedstawienia duże zainteresowanie wzbudziła koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.

Atrakcją edukacyjną była nauka pisania głagolicą. Każdy mógł zapisać swoje imię atramentem na papierze lub ceramice. Uczniowie poznali historię najstarszego pisma ludów słowiańskich. Dowiedzieli się, że głagolicę stworzył Cyryl, który wraz ze swoim bratem, Metodym, chrystianizował Morawy w 863 roku. Pismo to podkreślało odrębność kulturową Słowian, którzy wcześniej pisma nie mieli. Pisania uczyły: Natalia Gucwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Joanna Wałkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Liczne prezentacje poświęcone były zajęciom ówczesnych mieszkańców naszego państwa. Związane ze zdobywaniem pożywienia, budowaniem domów, wytwarzaniem narzędzi, naczyń z gliny, tkanin oraz ozdób. Wielkie zainteresowanie wzbudził barwny pokaz mody i biżuterii wczesnośredniowiecznej, a nasi uczniowie służyli jako modele.

Niebanalną wiedzę przekazali dzieciom w swojej prezentacji rękodzielnicy z Polski, Litwy, Węgier, Białorusi, Niemiec i Holandii. Odwiedziliśmy również pawilon muzealny, w którym prezentowana była wystawa pt. „ Tajemnice Góry Świętego Wawrzyńca".
Wystawa zachęciła plonem wieloletnich badań wykopaliskowych badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopemika w Toruniu.

Organizatorzy festynu czuwają nad urozmaiceniem spędzania czasu w Biskupinie. W tym roku dodatkową atrakcją była piękna wystawa przyrodnicza pt. „Jak leśnicy dbają o las". Uczniowie uzyskali odpowiedzi na następujące pytania: Jak zostać leśnikiem?, Co robią leśnicy?, Jak leśnicy produkują drewno?, Jak leśnicy chronią las i całą przyrodę?, Jak leśnicy dbają o różnorodność biologiczną? Jak naśladują przyrodę?, Jak leśnicy wykorzystują postęp techniczny?, Jak troszczą się o równowagę w lesie?, Jak uczą kochać przyrodę i jak rozumieją las?

Podczas pobytu w Biskupinie uczniowie ciągle mieli „pełne ręce roboty". Nie było czasu, aby myśleć o powrocie do domu, jednak ten czas nastąpił. Dzieci wróciły wzbogacone wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcone do powrotu w to wyjątkowe miejsce, którym jest Biskupin podczas festynu.
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wycieczki.

 

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free