Ostatnio dodane

 • Festyn archeologiczny

  (Wydarzenia - szkoła podstawowa 2016/2017)

  Open or Close

  Kolejny raz uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami: p. A. Adamek, p. L. Muszyńską, p. B. Kaźmierczak i p.E. Fabisiak uczestniczyli w XXII Festynie Archeologicznym „Biskupin Archeo-fashion week”. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy była moda polska i europejska od epoki kamienia po czasy nowożytne.

   

  Relacje uczestników wycieczki 

               19 września 2016r. wybraliśmy się do Biskupina na Festyn Archeologiczny ,,Archeo-fashion week”. W tym roku prezentowana była moda średniowieczna i wszystko, co wiąże się z tym tematem.

              Naszą podróż rozpoczęliśmy autokarem, a następnie w Żninie przesiedliśmy się do kolejki wąskotorowej, która zawiozła nas do Biskupina. Na festynie obejrzeliśmy pokaz mody wczesnośredniowiecznej, inscenizację chrztu Mieszka I i walki wojowników. Spacerując, obejrzeliśmy osadę oraz chaty: garncarza, kowala i tkacza. Poznaliśmy też tajemnicę budowy pieca do wytopu metali.

              Następnie byliśmy świadkami pokazów Instytutu Archeologii Podwodnej, gdzie poznaliśmy  elementy stroju nurka oraz znaki jakimi komunikują się płetwonurkowie.

              Wielką atrakcją dla nas było stoisko, gdzie robiono tatuaże. Prawie wszyscy uczestnicy wycieczki ozdobili twarz barwnymi obrazkami.

              W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonalds. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. To była bardzo ciekawa wycieczka i fajna lekcja historii.

                                                                                                           Maria Fabisiak kl. V a

   

              W poniedziałek 19 września pojechaliśmy na wycieczkę do Biskupina na Festyn Archeologiczny „Archeo-fashion week”.

              Na początku wycieczki, a dokładnie w Żninie wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej. Przejeżdżaliśmy m.in. przez Wenecję, po czym dojechaliśmy do Biskupina. Tam oglądaliśmy pokaz mody strojów, które nosiło się kiedyś w średniowieczu.

              Potem obejrzeliśmy inscenizację przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Chwilę później rozgrywane były bitwy wojów, którzy uczestniczyli m.in. w kręgu zdrady.

               Następnie podziwialiśmy, jak kiedyś wyglądały miejsca pracy tkacza i garncarza. Najbardziej zainteresowała mnie glina, z której kiedyś robiono garnki i inne naczynia. Na  końcu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym poszliśmy zobaczyć kostium płetwonurka. Moją uwagę przykuła butla z tlenem. Bardzo mi się też podobał pokaz nurkowania w specjalnym kontenerze. Nauczyliśmy się  wtedy znaków, dzięki którym można porozumiewać się po wodą. Mieliśmy również trochę czasu na kupno pamiątek. Większość z nas zdecydowała się na zakup łuku.

              To była wspaniała wycieczka.

                                                                                                                       Oliwia Bogdańska kl.Vb

 • Wycieczka do piekarni

  (Wydarzenia - szkoła podstawowa 2016/2017)

  Open or Close

  W dniu 19 września uczniowie klasy III c wybrali się na wycieczkę do piekarni w Pępowie, której celem było poznanie zawodu piekarza, zapoznanie z etapami wypieku chleba, poznanie produktów do wyrobu pieczywa. Dzieci miały okazję poznać różne maszyny i urządzenia, które pomagają piekarzowi w pracy.

   Na zakończenie dzieci podziękowały pracownikowi piekarni za gościnność, poświęcony czas i przekazaną wiedzę. W zamian otrzymały pyszne ciasteczka i świeży chlebek, które zostały natychmiast zjedzone.

     Wycieczka do piekarni okazała się bardzo pouczająca i niezwykle potrzebna. Dobrze, że uczniowie zobaczyli ile wysiłku trzeba włożyć, by każdego ranka na nasze stoły trafiło świeże pieczywo. Praca piekarni i piekarzy jest naprawdę bardzo ciężka. Pracownicy zadają sobie wiele trudu, byśmy mogli zajadać się chrupiącymi bułeczkami i pysznymi pączkami...

 • Sesja fotograficzna

  (Wydarzenia - przedszkole 2016/2017)

  Open or Close

  Dzieci z grup przedszkolnych Starszaków wraz z wychowawczyniami panią Arletą Sierszulską i panią Ewą Matyla uczestniczyły w pierwszej wspólnej sesji fotograficznej wykonanej przez pana Michała Knułę. Zachęcamy rodziców do obejrzenia galerii zdjęć.

 • Wycieczka dla najaktywniejszych czytelników Biblioteki Publicznej

  (2016/2017)

  Open or Close

  26 sierpnia uczniowie naszej szkoły i najlepsi czytelnicy Biblioteki Publicznej w Pępowie uczestniczyli w wycieczce do Leszna. Wyjazd ten był nagrodą w konkursie bibliotecznym.

  Dzieci  zwiedziły Stadion im. Alfreda Smoczka oraz Radio Elka, gdzie wzięły udział w audycji na żywo. Uwieńczeniem wyjazdu był seans filmowy „Jak zostać kotem”.

  Nagrodzeni czytelnicy zgodnie stwierdzili, że warto czytać książki.

 • Lato w bibliotece – współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Pępowie

  (2016/2017)

  Open or Close

 

Będziemy współtworzyć Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan

            Szkoła podstawowa w Zespole Szkół SPiG w Pępowie została przyjęta do udziału w systemowym projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego priorytet IX, Działanie 9.1., Poddziałanie 9.1.2.: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Liderem projektu „Szkoła Wielkopolska- Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, a partnerem - Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej we Wrocławiu, Oddział Wielkopolski. Celem projektu jest rozwój umiejętności kluczowych uczniów biorących udział w projekcie poprzez wdrożenie w 226 szkołach podstawowych programów rozwojowych dotyczących stosowania w nauczaniu metody projektu i technologii informacyjno- komunikacyjnej. Łącznie w projekcie bierze udział 452 nauczycieli, 9040 uczniów i 226 dyrektorów szkół.

            Wpisy przygotowane przez szkoły utworzą „mapę Wielkopolan”. Encyklopedia będzie dostępna w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Jednym z elementów encyklopedii ma być interaktywna mapa „Moja Wielkopolska”, pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie Wielkopolski i otwieranie opisów osób z różnych gmin.

Zakończenie projektu – 30 czerwca 2015r.

Na czym polega nasz udział?

            Jesteśmy jedną z 226 szkół podstawowych, której jest dane współtworzyć Cyfrową Encyklopedię. Na przystąpienie do działania oczekują dwie 10-osobowe grupy utworzone z piąto- i szóstoklasistów. Opiekunami w projekcie są nauczyciele historii: Lidia Muszyńska i Arleta Adamek. Zadaniem uczniów będzie wyszukiwanie na ziemi pępowskiej ciekawych postaci i tworzenie fiszek do encyklopedii. Uczniowie będą sporządzać noty biograficzne, rysunki, kompletować zdjęcia, filmy i przeprowadzać wywiady z wybranymi osobami w naszej gminie. Kogo wybiorą? Kto dostąpi zaszczytu zaistnienia w Cyfrowej Encyklopedii?  Tego jeszcze nie wiemy, ale ostatecznie zdecydują o tym dzieci. Na jakiej podstawie? Zespoły projektowe będą na ziemi pępowskiej wyszukiwać najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców, żyjących bądź nieżyjących. Z opracowanych not biograficznych tylko trzy biografie naszych mieszkańców trafią do Cyfrowej Encyklopedii; być może zostaną wybrane spośród wielu w drodze szkolnego referendum.

Na jakim etapie realizacji znajduje się projekt ?

            Odbyły się już trzydniowe seminaria dla dyrektorów szkół i trzydniowe warsztaty dla nauczycieli - opiekunów grup projektowych. W grudniu br. w naszej szkole zostanie zainstalowana nowoczesna sieć WiFi i serwer (łączna wartość ok. 50tys. zł). Organizatorzy zajmą się montażem, a nad przebiegiem prac będzie czuwał nasz informatyk Tomasz Jarus.

Do stycznia 2014r. otrzymamy sprzęt komputerowy: 2 notebooki i 3 tablety, które pozostają w szkole po zakończeniu projektu.

Po co to wszystko?

            Wdrażamy nowoczesność, bo chcemy być „szkołą dobrej lekcji”. Szkołą, w której po południu uczeń czuł się będzie mądrzejszy niż z rana, kiedy do niej przyszedł.   

 

Cyryla Krajka

 

Get a better hosting deal with a hostgator coupon or play poker on party poker
© 2013-2016 Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła w Pępowie.
Joomla Templates by Wordpress themes free