Następne wydarzenie za:
Aktualne wydarzenie:

 


Ćwiczenia utrwalające z języka angielskiego 4

 

słówko 

w j. angielskim

wymowa

znaczenie

FOOD

fud

jedzenie

MILK

mylk

mleko

TOMATO

tomatoł

pomidor

CHEESE

cziz

ser

BREAD

bred

chleb

CHICKEN

cziken

kurczak

  • Drzwi otwarte (20)

   SP w Pępowie 24-04-2018

   Zapraszamy na drzwi otwarte:

   Wtorek, 24 kwietnia 2018r. o godzinie 15:30 dla klas 1-3 i 4-6,

   Środa, 25 kwietnia 2018r. o godzinie 15:30 dla klas 7 i gimnazjum.

  • "Życie Szkoły" - styczeń/luty 2018 (15729)

   Agata Norman, Alicja Olszak, Arleta Sierszulska, Marlena Wachowiak, Joanna Góźdź 13-04-2018

   Do pobrania jest nowy numer "Życia Szkoły" (styczeń/luty 2018):

   Numer 72 część 1 - klasy I-III szkoły podstawowej i przedszkole

   Numer 71 część 2 - klasy IV-VI szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne

    

Ostatnio dodane:

Szkolny konkurs ortograficzny "As ortografii"

Dodany przez: Jolanta Durczewska, Małgorzata Andrzejewska, 25-04-18

16 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „As ortografii” dla klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie wzięło udział 11 uczniów,  w tym 8 z klas trzecich i 3 z klasy drugiej. Treść dyktand nawiązywała do historii Polski w ramach projektu 100 lat Niepodległej. Po trudnych zmaganiach komisja wyłoniła laureatów.

W kategorii klas drugich:

I miejsce zajęła Anastazja Szałata,

II miejsce Iga Ratajczak, 

III miejsce Adam Górski.

W klasach trzecich miejsca uplasowały się następująco:

I miejsce  Maja Roszak z klasy 3c,

II miejsce Anna Adamiak klasa 3c,

III miejsce Marysia Kordekz klasy 3a.

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nagrody rozdane.

Dodany przez: Elżbieta Andrzejewska, Zuzanna Neuhoff - Ley, 23-04-18

17 kwietnia w holu Gimnazjum nastąpiło rozstrzygnięcie rękodzielniczych konkursów wielkanocnych. Konkurs pt. „Jajo w modnej aranżacji” przeznaczony był dla uczniów gimnazjum natomiast „Koszyczek wielkanocny” skierowany był dla uczniów klas 4 – 7 Szkoły Podstawowej. Miały one na celu rozbudzenie inwencji twórczej naszych uczniów, rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastyczno - technicznych oraz kształtowanie twórczej postawy wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresy Wielkiej Nocy. W konkursie wzięło udział blisko 80 młodych  rękodzielników. Komisja konkursowa w składzie: p. Bernadetta Kaźmierczak, p. Joanna Góźdź, s. Ewa Koczwara i p. Filip Fajfer postanowiła wyróżnić prace, które wykonali następujący uczniowie:  

„Jajo w modnej aranżacji” – Aleksandra Walkowiak, Agnieszka Klemens, Kornelia Domaniecka, Marta Grzonka, Szymon Krystek, Zuzanna Pieprzyk, Jan Konieczny, Zuzanna Kaczmarek, Sara Nalazek i Wojciech Waleński.

„Koszyczek Wielkanocny” – Julia Cieplik, Aleksandra Paluszkiewicz, Bartek Zieliński, Joachim Rydzyński, Dawid Paris, Julia Orzechowska, Natalia Ficek, Maria Kukla, Anna Baranowska, Kacper Bartkowiak, Bartek Linke, Klaudia Chorała i Karina Dudka.

Jak co roku, prace konkursowe zachwyciły Komisję konkursową, która szczególną uwagę zwracała na wkład uczniów w samodzielne wykonanie pracy, pomysłowość i oryginalność wykonania i uwzględnienie motywów wielkanocnych. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i Samorząd Szkolny a wszyscy, którzy wzięli udział w konkursach poczęstować się mogli słodką przekąską.

Zmagania z Olimpuskiem

Dodany przez: Violetta Rolnik, Beata Kaczmarek, 23-04-18

Dnia 06.04.2018r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w apelu podsumowującym udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK. W kolejnej edycji wzięło udział 22 uczniów w części zintegrowanej i 10 w części językowej. Konkurs został przeprowadzony 08-09.01.br. W pierwszym dniu olimpiada polegała na rozwiązaniu sprawdzianu zintegrowanego z części ogólnej, zróżnicowanego na poszczególne klasy. Natomiast drugiego dnia test dotyczył języka angielskiego. Każdy sprawdzian składał się z 21 zadań, za które można było zdobyć 210 punktów. Najlepszy wynik w sprawdzianie z języka angielskiego i jednocześnie tytuł laureatazdobyłaJulia Kęsyz kl.2a. Na szczególnie wyróżnienie za osiągnięcia wysokich wyników z części językowej zasłużyli:Tymoteusz Kowalik i Iga Ratajczak. Natomiast z części zintegrowanej wyróżnić należy: Lenę Mak z kl.1a, Igę Ratajczak z kl. 2a i Magdalenę Wierzyk z kl. 3c.

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

„Z Andersenem na wesoło”

Dodany przez: Małgorzata Andrzejewska, Jolanta Durczewska, 18-04-18

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świętoobchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzinduńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z inicjatywy p. Marioli Szelągowskiej i p. Emilii Tworkowskiej 12 kwietnia uczniowie klas 1b i 2a zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki w Pępowie na spotkanie pt. „Z Andersenem na wesoło”. Prowadzącym spotkanie był p. Jacek Śląski, który przybliżył dzieciom postać H. Ch. Andersena. Uczniowie rozwiązywali zagadki słowne i obrazkowe związane z twórczością pisarza. Pani Emilia Tworkowska przeczytała dzieciom fragment baśni „Calineczka”, którą dzieci wysłuchały z dużą uwagą i w skupieniu. Miłym przerywnikiem spotkania była piosenka „Bajki pana Andersena” przy akompaniamencie gitary. W podziękowaniu za zorganizowanie spotkania uczniowie wręczyli podziękowania p. Jackowi Śląskiemu oraz paniom Marioli Szelągowskiej i Emilii Tworkowskiej. Dzieci otrzymały od organizatorek pamiątkowe zakładki do książek.

Podsumowanie konkursu „Dla Niepodległej”.

Dodany przez: Elżbieta Andrzejewska, 17-04-18

Dnia 13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu na laurkę i plakat niepodległościowy. Biorący w nim udział uczniowie zebrali się w holu szkoły, aby odebrać nagrody przyznane im przez komisję konkursową. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy słodką niespodziankę. Nazwiska laureatów zostały zamieszczone we wcześniejszym artykule na stronie szkoły pt. „Niepodległa na plakacie i laurce”.

Magia teatru

Dodany przez: Beata Kaczmarek, Violetta Rolnik, Alicja Olszak, 13-04-18

…A teatr jest po to,            

żeby wszystko było inne niż dotąd.

 Żeby iść do domu w zamyśleniu,

w zachwycie…

(J. Kulmowa)

 

Dnia 10 kwietnia 2018r. uczniowie klas trzecich z opiekunkami paniami A. Olszak, V. Rolnik, B. Kaczmarek oraz M. Galeją pojechali do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl pt.”Kopciuszek”.

Pomimo że baśń ta jest dobrze znana już najmłodszym dzieciom, to adaptacja wg Jewgienija Szwarca wzbudziła duże zainteresowanie. Uczniowie oczarowani byli wspaniałą grą aktorską, barwnymi błyszczącymi kostiumami, zmieniającą się scenografią, efektami specjalnymi. Ogromnym zaskoczeniem było dla nas wszystkich to, że aktorzy pojawiali się w różnych miejscach sali m.in. na balkonie. Publiczność rozśmieszał komizm zarówno słowny jak i sytuacji np. król za każdym razem, gdy coś nie szło po jego myśli, zrzekał się korony.

Wychodząc z teatru mali widzowie przekonali się, że teatr to magiczna przestrzeń, pozwalająca odbyć podróż w czasie i przenieść się w inny świat. Tam warto bywać!

Zdjęcia ze spektaklu

 

Wielkanocne spotkanie

Dodany przez: Lidia Machowska, 11-04-18

W środę 29 marca r. uczniów realizujących nauczanie indywidualne odwiedził zajączek. Dzieci szukały ukrytych koszyków z pysznościami w różnych miejscach naszej szkoły. Radości było co niemiara, gdy znalazły świąteczne prezenty. Dziękujemy za słodkie niespodzianki!

Afrykarium

Dodany przez: Arleta Sierszulska, 10-04-18

Dnia 5 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 1a i 1b odwiedzili niezwykłe miejsce- Afrykarium położone na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Kompleks prezentujący ekosystemy wodne i lądowe Afryki otwarto w 2014 roku- jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Rzeczywiście zachwyca rozmachem i  bogactwem nagromadzenia ciekawych okazów egzotycznej fauny i flory. Dzięki pani Bożenie Palczyńskiej (przewodnik po obiekcie) była to interesująca lekcja przyrody blisko natury. Dzieci zachwycił rewelacyjny tunel podwodny, który pozwala obserwować z bardzo bliska mieszkańców odległych mórz. Atrakcjami wycieczki były również karmione hipopotamy, pingwiny, żółwie oraz bujna, wszechobecna zieleń.

Pasowanie na czytelnika

Dodany przez: Ewa Fabisiak, Bernadeta Kaźmierczak, 05-04-18

  Uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej stała się już tradycją naszej szkoły. W tym roku wydarzenie to odbyło się 28 marca.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

  Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna wykonana przez uczniów klasy Vb i Vc. Dzieci obejrzały pełne humoru, ale i też pouczające przedstawienie pt. „ Baśniowi przyjaciele”. Dowiedziały się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas czytania.

  Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Z przejęciem przyrzekali, że będą zawsze szanować i kochać książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

Mamy nadzieję, że pamiątkowe książki i zakładki, które otrzymali, nie pozwolą zapomnieć o kolejnych odwiedzinach w bibliotece. Zapraszamy!

Spotkanie z higienistką szkolną.

Dodany przez: Maria Tomczak, Lidia Machowska, 04-04-18

 

Będziemy współtworzyć Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan

            Szkoła podstawowa w Zespole Szkół SPiG w Pępowie została przyjęta do udziału w systemowym projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego priorytet IX, Działanie 9.1., Poddziałanie 9.1.2.: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Liderem projektu „Szkoła Wielkopolska- Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, a partnerem - Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej we Wrocławiu, Oddział Wielkopolski. Celem projektu jest rozwój umiejętności kluczowych uczniów biorących udział w projekcie poprzez wdrożenie w 226 szkołach podstawowych programów rozwojowych dotyczących stosowania w nauczaniu metody projektu i technologii informacyjno- komunikacyjnej. Łącznie w projekcie bierze udział 452 nauczycieli, 9040 uczniów i 226 dyrektorów szkół.

            Wpisy przygotowane przez szkoły utworzą „mapę Wielkopolan”. Encyklopedia będzie dostępna w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Jednym z elementów encyklopedii ma być interaktywna mapa „Moja Wielkopolska”, pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie Wielkopolski i otwieranie opisów osób z różnych gmin.

Zakończenie projektu – 30 czerwca 2015r.

Na czym polega nasz udział?

            Jesteśmy jedną z 226 szkół podstawowych, której jest dane współtworzyć Cyfrową Encyklopedię. Na przystąpienie do działania oczekują dwie 10-osobowe grupy utworzone z piąto- i szóstoklasistów. Opiekunami w projekcie są nauczyciele historii: Lidia Muszyńska i Arleta Adamek. Zadaniem uczniów będzie wyszukiwanie na ziemi pępowskiej ciekawych postaci i tworzenie fiszek do encyklopedii. Uczniowie będą sporządzać noty biograficzne, rysunki, kompletować zdjęcia, filmy i przeprowadzać wywiady z wybranymi osobami w naszej gminie. Kogo wybiorą? Kto dostąpi zaszczytu zaistnienia w Cyfrowej Encyklopedii?  Tego jeszcze nie wiemy, ale ostatecznie zdecydują o tym dzieci. Na jakiej podstawie? Zespoły projektowe będą na ziemi pępowskiej wyszukiwać najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców, żyjących bądź nieżyjących. Z opracowanych not biograficznych tylko trzy biografie naszych mieszkańców trafią do Cyfrowej Encyklopedii; być może zostaną wybrane spośród wielu w drodze szkolnego referendum.

Na jakim etapie realizacji znajduje się projekt ?

            Odbyły się już trzydniowe seminaria dla dyrektorów szkół i trzydniowe warsztaty dla nauczycieli - opiekunów grup projektowych. W grudniu br. w naszej szkole zostanie zainstalowana nowoczesna sieć WiFi i serwer (łączna wartość ok. 50tys. zł). Organizatorzy zajmą się montażem, a nad przebiegiem prac będzie czuwał nasz informatyk Tomasz Jarus.

Do stycznia 2014r. otrzymamy sprzęt komputerowy: 2 notebooki i 3 tablety, które pozostają w szkole po zakończeniu projektu.

Po co to wszystko?

            Wdrażamy nowoczesność, bo chcemy być „szkołą dobrej lekcji”. Szkołą, w której po południu uczeń czuł się będzie mądrzejszy niż z rana, kiedy do niej przyszedł.   

 

Cyryla Krajka

 

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free